Az utóbbi hetekben rengeteg – vadabbnál vadabb – összeesküvés elméletbe futhattak bele az interneten böngészgetők. Ezek egy része az 5G mobilhálózattal volt kapcsolatban. Az a hír kezdett terjedni, hogy ezektől betegednek meg az emberek, nem a vírustól, ráadásul mindenkit megfigyelnek vele, és a készülő oltóanyagban is nanocsipek lesznek, és majd ezen keresztül fognak irányítani bennünket a háttérhatalmak. Ráadásul agyrákot kap az ember, megnyitják a pokol kapuját és ide transzportálódik Sakaar, a szemétbolygó – ja nem.
A hisztéria odáig fajult, hogy több helyen is frissen telepített 5G-mobiltornyokat rongáltak meg az összeesküvés-elméletek hívői.
Égő 5G mobiltornyok
A húsvéti ünnepek alatt három országban összesen 15 ilyen támadás történt. Ez történt a kanadai Prévost városában is, ahol négy 5G-s tornyot gyújtottak fel a támadók – írja a The Canadian Press. Mint kiderült, a támadás duplán értelmetlen volt, a konteóhívők ugyanis olyan egységeket támadtak meg, amelyeket még be sem üzemelt a szolgáltató. Már korábban is rengeteg álhír, téves információ terjedt valós tudományos magyarázat nélkül, hivatkozva nem létező tudósokra vagy egyetemi kutatókra. Hiába mutatták a szakértők ki több méréssel, hogy az 5G nem veszélyesebb mint a jelenleg használatban lévő mobilhálózat, nem a tudományos eredmények jutnak el az emberekhez, hanem a rémhírek.
A rémhírterjesztésben a hagyományosan megbízhatatlan hírforrások járnak elöl. Ott van az orosz kormányhoz köthető nemzetközi RT (Russia Today) hírcsatorna, a több mint kétmillió követővel rendelkező Wbody Harrelson, az 1,6 milliós tábort maga mögött tudó John Cusack és egy népszerű rapper, Wiz Khalifa is. A népszerű emberek megosztásainaknak meg is lett az eredményük, csak áprilisban több mint húsz 5G-tornyot gyújtottak fel az Egyesült Királyságban és Hollandiában. A konteó kitalálóinak sikerült alaposan felhergelniük az emberekben a gyűlöletet.
Gyorstalpaló, alapfogalmak
Nézzük meg ezt az 5G témát a műszaki oldaláról úgy, hogy az is megértse a működését, aki nem végzett műszaki egyetemet. Ahhoz, hogy megértsük, hogyan is működnek a mobilhálózatok, először is szükség lesz némi alapismeretre az elektromágneses sugárzással kapcsolatban. Lehet, hogy kissé tudományos lesz.
Az anyagi világ a fizika jelenlegi állása szerint nagyon szorosan kötödik a minket minket körülvevő különböző tulajdonságú elektromágneses hullámokhoz. Ezek közül a leglátványosabb maga a fény. Igen, a fény is elektromágneses sugárzás. Ráadásul minél közelebb vagyunk a kék színhez, annál nagyobb az energia rendelkezik. Aki nem hiszi, álljon ki a napra pár percre…
Ezek az elektromágneses hullámok attól függően, hogy mekkora a frekvenciájuk – vagyis másodpercenkénti rezgésszámuk (hullámhoszuk) – teljesen eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek.

A hullámhossz fogalmát lehet, hogy érdemes lenne tisztázni, egyszerűsítsük annyira, hogy a szinuszos hullámforma hullámhegyekből és hullámvölgyekből áll, a hullámhossz pedig a két hullámhegy, vagy hullámvölgy közötti távolság. Hogy ne komplikáljuk túl a fizikát, akkor elég annyi, hogy a rádiók a centiméteres hullámhosszokig müködnek, a mikrohullámú sütő vagy a Wi-Fi router a szoba sarkában pedig a miliméteres hullámhosszakon. Ez a GHz – (Giga Herz) – es frekvenciatartomány.
Nézzünk néhány példát a hétköznapjainkból ilyen elektromágneses sugárforrásokra:
- Mikrosütő: 2,45GHz es rádióhullám forrás (jellemzően), arra szolgál, hogy rezegtessük vele a vízmolekulákat, melyek a súrlódástól felmelegszenek. A mikró felmelegít mindent, ami vízmolekulákat tartalmaz, így nem előnyös élőállat szárításra, mert annak belseje is alaposan felmelegszik. A közhiedelemmel ellentétben, NEM változtatja meg a víz molekuláris szerkezetét, csak gyorsabb mozgásra bírja őket, amitől a súrlódás miatt felmelegednek.
- Wi-Fi: 2,4GHz – 6GHz ig, attól függ, melyik szabványt használjuk. Semmi új, ez még mindig az előző tartomány. Szintén NEM ionizáló vagyis rongáló sugárzás.
- A rádióhullámú sugárzások nem roncsolják a DNS-t, mivel NEM IONIZÁLÓ SUGÁRZÁSOK – legrosszabb esetben is csak a víztartalmú szöveteket melegítik fel.
Az ionizáló sugárzás onnan kapta a nevét, hogy képes az atomok körül keringő elektronokat kilökni a pályájukról, töltéssel rendelkező ionokat hozva létre így megváltoztatva az anyag szerkezetét. Természetesen az élő szövetnek és a genetikai kódnak ez nem tesz jót, mert nem úgy fog működni, ahogy kell. Egy bizonyos frekvencia felett az elektromágneses sugárzás már rendelkezik ilyen tulajdonsággal, ez jellemzően a fény ultraibolya tartománytól indul (és az is beleesik). Feltehetőleg sokan emlékeznek az atomerőmű balesetek híreire, vagy látták a „Csernobil” c. sorozatot, így az ultraibolya (ibolyán túli) sugárzás hatását nem kell elismételni. A lényeg, ha tudjuk, hogy ami UV, illetve afölött van, az rossz.
Nézzük az 5G-t
A név szimplán azt jelenti, hogy ez az Ötödik Generáció, szóval olyan, hogy 5G – sugárzás nem létezik. A következő képen láthatjuk a különböző mobilhálózat generációk által használt frekvenciasávokat.
Az 1G még teljesen analóg adás volt, a táskás mobilok korszaka.
A 2G már digitális adatátvitelt biztosított, SMS és WAP lehetőséggel, majd a 3G esetében már elegendő volt a sávszélesség az internet kényelmes eléréséhez is.
A 4G az a technológia amit jelenlegi használunk.
Az 5G csak most jön, rendkívül nagy sávszélességet biztosítva a sok milliónyi egymással kommunikáló kütyünek. Nem titkolt cél, hogy többek között az önvezető járművek iszonyatosan nagy sávszélességbeli igényét ki tudja elégíteni.
A rádióhullámoknál ugyanis minél magasabb a frekvencia, annál több adatot lehet átvinni a rendszeren. Ezért jobb minőségű az FM rádióadás, mint a rövidhullámú… a DAB+-ról nem is beszélve. Sajnos minél jobban növeljük a frekvenciát, annál rövidebb lesz a hatótávolság. A rövidebb hullámhossz rossz tulajdonsága ugyanis az egyre egyenesebb vonalú terjedés. Amíg a rádiózás hőskorában a tengeri hajók nagy teljesítményű hosszúhullámú rádióadásokkal tudtak kapcsolatot teremteni több ezer kilométeres távolságokra, a mai 5G tornyok csak pár száz méteres körben hatékonyak. Ez így azt jeleni, hogy több mobil alállomásra van szükség. A városokban, ahol a magas épületek akadályozzák a terjedést ott még több mobiltoronyra van szükség.
Előnyök
Persze van előnye is a magasabb frekvenciának: jóval kisebb antennákkal is fogható az adás, így sokkal kompaktabb eszközök gyárthatóak. Fontos előrelépés, hogy az 5G használata során sokkal kevesebb energiát emésztenek fel a készülékek, ráadásul a késleltetés is jelentősen redukálódik. Aggodalomra a világon semmi ok nincs, mivel még az 5G esetében is nagyon messze van a rádióhullámú sugárzás attól, hogy génkárosodást okozzon. Ha károsodást okozna, akkor gyakorlatilag ki se mehetnénk a szabadba, sőt a lámpát se kapcsolhatnánk fel a szobánkban, hiszen a látható fény még az 5G-nél is magasabb frekvenciájú. Ahhoz hogy ezt a tényt belássuk, még csak nem is szükséges különösebb szakirányú végzettség, csak némi „józan paraszti ész”.

Mi az összeesküvés elméletek kialakulásának oka?
Az embereknek az a rossz tulajdonsága, hogy minél levesebb tényleges tudással rendelkeznek valamilyen témáról, annál nagyobb magabiztonsággal mondanak róla véleményt. Kruger és Dunning szerint számos tanulmány sugallja, hogy a legkülönfélébb területeken, az olvasott szöveg megértésétől a gépjárművek használatán át a sakkozásig és teniszezésig, az amatőrök sokkal magabiztosabbak a szakértőknél. Azt feltételezték, hogy egy tipikus jártasság esetében a hozzánemértők:
- hajlamosak túlbecsülni a saját képzettségüket,
- nem képesek felismerni, ha más ért hozzá,
- nem képesek felismerni, hogy ők maguk mennyire nem értenek hozzá,
- ha fejlesztenek a saját szakértelmükön, képessé válnak annak felismerésére, hogy korábban nem értettek hozzá.