Nyers méret
Ez a nyomtatványok vágás előtti mérete, ahogyan azt a papírra nyomtatják, tehát a hulladékkal együtt.
Vágott méret
Ez az a méret, amelyet a nyomtatvány nyers méretéből a vágás után kapunk. A4-es formátum esetén ez 210 x 297 mm. A méretek megadásakor először mindig a lap szélességét kell megadni, majd a magasságát.
Vágási jelek
Ezek a nyomtatási ívek sarkaiba nyomtatott vonalak, amelyek megmutatják a nyomtatónak, hogy hol van a vágandó nyomtatási terület határa. Ezek az átlátszó formátumon kívül, de a nyomtatott lap vastag formátumán belül helyezkednek el.
Kifutó (bleed)
A nyomtatott anyagnak az a területe vagy része, amely túlnyúlik a tiszta méreten. Ez a nyers méret része, amelyet a tiszta méret történő vágás után eltávolítunk. Általános szabály, hogy a minimális mérete mindkét oldalon 3 mm.
A kifutó nélkül egy pontatlan vágás fehér vonalat tartalmazna a lap szélén.
Levágás
Ez a nyers méret vágása a vágási jelek által meghatározott határon belül a kívánt tiszta méret elérése érdekében.
A vágási jelek eltolása
A tiszta formátumból származó vágási jelek eltolása. A gyakorlatban 3 mm-es levágás esetén a vágási jelek eltolódásának 3 mm-nek kell lennie, hogy a vágási jelek ne zavarják és ne „értéktelenítsék” a levágást.
Illesztési jelek
Ezek a nyomtatott papírlapon egy körben lévő keresztként jelennek meg. Nem véletlenül vannak ott, és nem szimbolizálnak semmilyen vallást.
Szándékosan vannak ott, és a többszínű nyomtatás pontossága, valamint más, nem kevésbé fontos műveletek, például a hajtogatás, a ragasztás és a stancolás miatt.
Legfontosabb feladatuk az, hogy tájékoztassák a nyomdászt a lap igazításáról abban az adott gépben, amelyben a gyártási művelet éppen zajlik.
Összefoglalva egy jótanács. Ha nem biztos a kifutó nagyságában, akkor hívja fel a nyomdát és kérdezze meg. 🙂
Ha a névjegykártyák, röpcédulák vagy más grafikai anyagok nyomtatásával nyomdához fordul, akkor az ún. kifutó és vágójelek megadása is fontos. Mit is jelentenek ezek pontosan és hogyan illeszthetők be ezek az elemek a nyomtatni kívánt dokumentumba?
Kifutó
A „kifutó” szleng megnevezés a nyomtatni kívánt dokumentum szín átfedését jelenti, amelyet az alábbi ábra az 1. és 2. pont közötti térrel határoz meg:

Mi a kifutó funkciója? Ha a fenti grafikát csak az 1. pont széléig nyomtatnánk, akkor előfordulhat, hogy a vágás után egy vékony fehér csík marad az egyik szélén. A világon egyetlen nyomtató sem képes a papír teljes felületére nyomtatni (még a szegély nélküli nyomtatók sem) – és egyik sem tud század milliméter pontossággal nyomtatni.
Ezért fontos, hogy a színek és a képek kijjebb terjedjenek a grafika szélén, hogy a nem kívánt fehér szegélyeket elkerüljük. Ezen okok miatt használjuk a kifutót a grafika szélén, amelyet ezután levágnak. Szélessége 2 és 5 milliméter között mozog (a szabvány 3 mm). A fent leírt okok miatt a kétoldalas nyomtatásnál is fontos a kifutó. Csak színes élek esetén használatos – a fehér élek nem jelentenek problémát, ha fehér papírra nyomtatunk.
RA, SRA és más nem hagyományos formátumok
Kis névjegykártya készítésekor nincs gond az élek levágásával, de mi van, ha A4-es színes szórólapot szeretne nyomtatni? Egyszerűen használjon RA4 vagy SRA4-es lapokat. Mindkét formátum a klasszikus „A négyes” formán alapszik, de szélesebb élekkel rendelkeznek – pontosan azért, hogy a szórólapot kifutóval és vágójelekkel is ki lehessen nyomtatni. A részletekért lásd a papírméretekről szóló cikkünket.
Vágási jelek
Vágási jelek (vágójelek) azt a sort jelzik, ahol a vágást szükséges elvégezni a nyomtatás kívánt formátumának eléréséhez. A vágási jelöléseket a kifutóban helyezik el, hogy a végső vágás után a dokumentumon már ne szerepeljenek.
A vágás papírvágóval történik. Ez lehet kézi, de a működéséhez nagy ügyességre van szükség, sőt a papírvágógépekkel szemben, melyeket a gyakorlatban gyakrabban használnak, pontosság és a vágási sebesség szempontjából is elmarad.
Az alábbi kép mindkét elem használatát szemlélteti. A vágójelek a fotó sarkaiban láthatók, a kifutó pedig a sárga vonalak mögött van (a jobb szemléltetés érdekében hozzáadva):

Néhány szakmai nyomat esetében találkozhat fog az ún. illesztő jelekkel (az ofszet nyomtatásnál használják az egyes színek megfelelő átfedésére). Színpalettát is gyakran használnak, mely annak ellenőrzésére szolgál, hogy a színek megfelelő színárnyalatban és telítettségben kerültek-e nyomtatásra.
Vágásjelek beszúrása a nyomtatási képbe
A modern grafikai alkalmazásokban viszonylag egyszerű a kifutó és a vágási jelek beállítása és beillesztése. Az élátfedés pontos szélességét a nyomda is jelzi. Hacsak másként nem kérik, a nyomtatni kívánt adatokat PDF formátumban küldje el (a fényképnyomtatásra ez nem vonatkozik) és 1: 1 méretarányban.
A kifutó és vágási jelek létrehozása előtt mindig tisztázza a grafikai sablon méreteit. Ellenőrizze, hogy megfelelő-e a felbontás. A kapott nyomat nem lesz akkora, mint amit a monitoron lát. A képernyő felbontása 100 DPI körül mozog, de a minőségi nyomtatás akár a 600 DPI-t is elérheti.
Ezeket az aggodalmakat Ön helyett könnyen megoldják a grafikai szoftverek – csak adja meg a végső nyomtatási méreteket. Ne felejtsen el néhány millimétert (a nyomtató specifikációjától függően) hozzáadni kifutóként.
Eljárás: vágójelek a Canva-ban
A Canva online eszköz – a következő két eszköztől eltérően – az alapverzióban ingyenes. Az Adobe Photoshop-hoz hasonlóan lehetővé teszi a vágásjelek hozzáadását a kép PDF-be exportálása során:
Eljárás: vágási jelek az Adobe InDesign alkalmazásban
1. Válassza a Fájl menü Export opcióját
2. Adja meg a fájl nevét és válassza ki az Adobe PDF (print) fájltípust.
3. Az Adobe PDF Preset résznél válassza ki a PDF/X-3:2002 szabvány opciót.
4. A PDF kompatibilitást állítsa 1.3-ra.
5. A Marks and Bleeds menüben kapcsolja be a Trim Marks (vágójel) opciót.
6. A kifutó értékét állítsa 3mm –re.
7. Az Output menü Colour Conversion opcióját állítsa Convert to destination opcióra.
8. Az Output menüben az Output Intent Profile Name opciónál a a színprofilt állítsa Coated FOGRA39 vagy Euroscale Coated V2 (Iso coated V2)-re.
9. A PDF fájl elkészítéséhez kattintson az Export gombra.
A kifutót az új dokumentum létrehozása során állíthatja be, a PDF-be történő exportálás során pedig a vágójeleket:
Eljárás: vágási jelek az Adobe Photoshop alkalmazásban
1. Válassza a Fájl menü Save as… opcióját
2. Adja meg a fájl nevét és válassza ki az Photoshop PDF fájltípust.
3. Az Adobe PDF Preset résznél válassza ki a PDF/X-3:2002 szabvány opciót.
4. Az Output menü Colour Conversion opcióját állítsa Convert to destination opcióra
5. A PDF fájl elkészítéséhez kattintson a Save PDF gombra.
Vágási jeleket a kép PDF-exportálása során adhat hozzá:
Eljárás: vágási jelek az Adobe Illustrator alkalmazásban
1. Válassza a Fájl menü Save as… opcióját
2. Adja meg a fájl nevét és válassza ki az Adobe PDF fájltípust.
3. Az Adobe PDF Preset résznél válassza ki a PDF/X-3:2002 szabvány opciót.
4. A PDF kompatibilitást állítsa 1.3-ra.
5. A Marks and Bleeds menüben kapcsolja be a Trim Marks (vágójel) opciót.
6. A Bleed (kifutó) értékét állítsa 3mm –re.
7. Az Output menü Colour Conversion opcióját állítsa Convert to destination opcióra.
8. Az Output menüben az Output Intent Profile Name opciónál a színprofilt állítsa Coated FOGRA39 vagy Euroscale Coated V2 (Iso coated V2)-re.
9. A PDF fájl elkészítéséhez kattintson a Save PDF gombra.